Skip to content

The Best Doctoral Thesis in Photonics of the Year 2023 Application

The Best Doctoral Thesis 2019 – Matias Koivurova, University of Eastern Finland (UEF)
The Best Doctoral Thesis 2020 – Teemu Tomberg, University of Helsinki

Photonics Finlandin väitöskirjapalkinto
Photonics Finland haluaa antaa tunnustusta ansiokkaasta Suomessa tapahtuvasta fotoniikan väitöskirjatyöstä ja kannustaa fotoniikan tutkimukseen. Tämän johdosta seuran hallitus on päättänyt julistaa haettaviksi 01.04.2024 mennessä palkinnon alan parhaasta väitöskirjasta Suomessa 2023. Palkinto on 1 000 €.

Säännöt
Väitösvuoden määrää väitöstilaisuuden päivämäärä ja palkittavan tulee olla valmistunut tohtoriksi hakuajan päättymiseen mennessä. Valinnan palkintojen saajasta tekee seuran tieteellinen neuvottelukunta. Kriteereinä parhaan fotoniikan alan väitöskirjalle ovat väitöskirjan tieteellinen laatu ja merkitys. Palkinto julkistetaan 29.5.2024. Voittajan nimi ja väitöskirjan aihe julkaistaan myös seuran verkkosivuilla ja Fotoni-lehdessä.

Hakeminen
Palkintoa voi hakea kuka tahansa, joka on väitellyt menestyksekkäästi Suomessa vuonna 2023 fotoniikan alalta. Hakijan tulee täyttää verkossa (alla linkki) hakemuslomake Photonics Finlandin tieteelliselle neuvottelukunnalle. Jos väitöskirjaa ei ole saatavilla verkosta, niin hakijan tulee toimittaa sähköinen kopio pdf-muodossa osoitteeseen thesis@photonics.fi. Hakemuksessa annetuissa väitöskirjan osoitteissa tulisi suosia ns. pysyväisosoitteita, jotta linkki on voimassa mahdollisimman pitkään. Vastaanotetut hakemukset vahvistetaan hakijalle sähköpostilla. Hakemuslomake

English abstract of the announcement
Photonics Finland is inviting candidates to submit applications for the title of the Best Doctoral Thesis in Photonics for year 2023. The winner will be announced on the 29 of May 2024 and awarded at OPD2024. Applications should be submitted using online form


The application deadline is 1.4.2024

Espoossa 18.1.2024,

Kim Grundström
Photonics Finland ry puheenjohtaja