Skip to content

[:en]Photonics Finland is looking for the best photonics doctoral thesis 2016. Apply now![:fi]Photonics Finland etsii parasta fotoniikka-alan väitöskirjaa vuodelta 2016. Hae nyt![:]

[:en]Photonics Finland is inviting candidates to submit applications for the title of the best doctoral thesis in photonics in Finland for year 2016. A prize of 1 000 € will be awarded at Optics and Photonics Days in May 2016. Applications should be submitted to thesis@photonics.fi using the form (Applicant_information_PF.xlsx). All fields have to be filled according to the example and instructions given in the form. The application deadline is 28.2.2017.

Application form
[:fi]Photonics Finland väitöskirjapalkinto
Suomen optiikan seura pyrkii edistämään Suomessa tapahtuvaa fotoniikan alan tutkimusta. Tämän johdosta seuran hallitus on päättänyt julistaa haettaviksi 28.2.2017 mennessä palkinnon alan parhaasta väitöskirjasta Suomessa 2016. Palkinto on 1 000 €. Palkinnoilla halutaan antaa tunnustusta ansiokkaasta väitöskirjatyöstä ja kannustaa fotoniikka-alan tutkimukseen.

Säännöt
Väitösvuoden määrää väitöstilaisuuden päivämäärä ja palkittavan tulee olla valmistunut tohtoriksi hakuajan päättymiseen mennessä. Valinnan palkintojen saajista tekee optiikan seuran hallitus, joka tarvittaessa muodostaa raadin arvioimaan hakijoiden väitöskirjat. Kriteereinä parhaan optiikan alan väitöskirjalle ovat väitöskirjan tieteellinen laatu ja merkitys optiikan alalle. Palkinto julkistetaan Optics&Photonics Days 2017 tilaisuuden yhteydessä toukokuun 2017 lopussa. Voittajan nimi ja väitöskirjan aihe julkaistaan myös seuran verkkosivuilla.

Hakeminen

Palkintoa voi hakea kuka tahansa, joka on väitellyt menestyksekkäästi Suomessa vuonna 2016 fotoniikan alalta. Hakijan tulee lähettää esimerkin mukaan täytetty hakemuslomake (Applicant_information_PF.xlsx) Photonics Finland tieteellisen neuvottelukunnalle osoitteeseen thesis@photonics.fi. Huomaa, että kaikki hakijan tiedot tulee mahtua yhdelle riville ja myös abstrakti tulee kopioida yhden solun sisään rivinvaihtoineen. Jos väitöskirjaa ei ole saatavilla verkosta, niin hakijan tulee siinä erikoistapauksessa toimittaa sähköinen kopio pdf-muodossa. Hakemuksessa annetuissa väitöskirjan osoitteissa tulisi suosia ns. pysyväisosoitteita, jotta jos osoite julkaistaan esimerkiksi Fotoni-lehdessä, niin linkki toimii vielä jatkossakin. Vastaanotetut hakemukset vahvistetaan hakijalle sähköpostilla. Hakemuslomake löytyy osoitteesta

Hakulomake
Hakuilmoitus[:]