Skip to content

Photonics Finland väitöskirjapalkinnon haku on avoinna!

 

Photonics Finlandin väitöskirjapalkinto

Photonics Finland haluaa antaa tunnustusta ansiokkaasta Suomessa tapahtuvasta fotoniikan väitöskirjatyöstä ja kannustaa fotoniikan tutkimukseen. Tämän johdosta seuran hallitus on päättänyt julistaa haettaviksi 29.3.2018 mennessä palkinnon alan parhaasta väitöskirjasta Suomessa 2017. Palkinto on 1 000 €.

 

Säännöt

Väitösvuoden määrää väitöstilaisuuden päivämäärä ja palkittavan tulee olla valmistunut tohtoriksi hakuajan päättymiseen mennessä. Valinnan palkintojen saajasta tekee seuran tieteellinen neuvottelukunta. Kriteereinä parhaan fotoniikan alan väitöskirjalle ovat väitöskirjan tieteellinen laatu ja merkitys. Palkinto julkistetaan Optics&Photonics Days 2018 -tilaisuuden yhteydessä Jyväskylässä toukokuun 2018 lopussa. Voittajan nimi ja väitöskirjan aihe julkaistaan myös seuran verkkosivuilla ja Fotoni-lehdessä.

 

Hakeminen

Palkintoa voi hakea kuka tahansa, joka on väitellyt menestyksekkäästi Suomessa vuonna 2017 fotoniikan alalta. Hakijan tulee täyttää verkossa (alla linkki) hakemuslomake Photonics Finlandin tieteelliselle neuvottelukunnalle. Jos väitöskirjaa ei ole saatavilla verkosta, niin hakijan tulee toimittaa sähköinen kopio pdf-muodossa osoitteeseen thesis@photonics.fi. Hakemuksessa annetuissa väitöskirjan osoitteissa tulisi suosia ns. pysyväisosoitteita, jotta linkki on voimassa mahdollisimman pitkään. Vastaanotetut hakemukset vahvistetaan hakijalle sähköpostilla. Hakemuslomake löytyy osoitteesta: https://link.webropolsurveys.com/S/F8AA435262E4F53B


English abstract of the announcement

Photonics Finland is inviting candidates to submit applications for the title of the Best Doctoral Thesis in Photonics for year 2017. A prize of 1 000 € will be awarded at Optics and Photonics Days in May 2018. Applications should be submitted to https://link.webropolsurveys.com/S/F8AA435262E4F53B

using online form The application deadline is 29.3.2017.